POLONYA TÜRKİYE TİCARET ODASI

Polonya-Turkiye Ticaret Odası 2007 senesinde kurulmuştur. Oda ağırlıklı olarak ikili ticari ilişkilerin geliştirilmesi için çalışmaktadır.

Odaya üye olarak hızlı bir şekilde geniş bir networke ulaşabilirsiniz. Odanın internet sitesindeki  tanıtımından küçük bir makaleyi altta bulabilirsiniz.

 “PTCOC Türk firmalarının Polonya pazarına girmelerinde ve bilgi edinmelerinde kolaylık sağlamaktadır.

Dünyanın birçok güçlü ekonomiye sahip ülkesi krize yenik düşerken, Polonya bu etkiden korunmayı başarabilmiş ve Avrupa Birliği’nde en istikrarlı ekonomiye sahip olan ülke konumuna gelmiştir. Önümüzdeki birkaç yılı içeren tahminlere göre GSMH’nin yılda % 3-5 oranında büyümesi beklenmektedir.

Polonya ve Türkiye sanayileri arasında önemli benzerlikler vardır. İmalat sanayinin bir çok sektöründe olan kendi kendine yeterlilik, tamamlayıcılık gibi benzer olanaklara iki ülkenin de sahip olduğu görülmektedir (Örneğin; otomotiv sanayi, beyaz eşya, TV ve IT ürünleri). Benzerliklerin yanı sıra, iki ülke ekonomilerinin arasında, farklılıklar da vardır. Örneğin; Türkiye’de şirket kurarken Ticaret Odalarına kayıt olunması zorunluyken Polonya’daki şirketlerin Ticaret Odalarına kaydı zorunlu değildir.

 Üçüncü ülke pazarlarına açılımlarda Polonya ve Türkiye şirketleri için ortaklaşa hareket etmelerinde ve bu imkanları kullanmakta büyük bir potansiyel olduğunu belirtmekte yarar vardır. Polonya şirketlerinin Letonya, Litvanya, Estonya, Beyaz Rusya, Slovenya, Çek Cumhuriyeti gibi komşu ülkelerdeki iş kurma ve yürütme edinimlerinden ve tecrübelerinden yararlanılarak ortak iş kurma olanakları, tüm Ortak Pazar ülkelerinde de yaygınlaştırılabilir.

Bu alandaki imkanlar yukarıda belirtildiği gibi bir tek Polonya şirketlerinin olanaklarına ait değildir. Aynı zamanda, Türk şirketlerinin de edindiği bilgilerini ve tecrübelerini sadece Irak, İran, Azerbaycan gibi komşu ülkelerde değil de Asya kıtasında bulunan Türkmenistan, Kırgızistan, Kuzey Afrika ülkeleri dahil tüm Afrika kıtası ülkelerini de bu işbirliği kapsamına alınmalıdır.

Polonya – Türk Ticaret Odası portalı, iki ülke işadamlarının birbirlerini daha iyi tanımaları, ortaklaşa faaliyetlerinde edinecekleri başarının en doğru ve tam aranan adresidir. Bize katılmaya ve güzel işler başarmanızda hizmetlerimizden yararlanmaya davet ederiz”

Web Sitesi: www.ptcoc.eu